Bezspornie Polacy są narodem, który lubi podróżować. W połowie 2022 roku, aż 87 procent z nas zadeklarowało, że wybierze się w podróż, jeszcze przed końcem roku. Według Europejskiej Komisji ds. Podróży był to zdecydowanie największy odsetek, wśród mieszkańców krajów europejskich.
W Polsce czy za granicą?
Polacy podróżują dziś po całym świecie. Najchętniej jednak odwiedzają Chorwację, Turcję, Włochy, Grecję, Niemcy i Czechy – ujawniła europejska komisja. Nie brakuje jednak tych, którzy uwielbiają szwendać się po uroczych zakątkach naszego kraju.
Polska Izba Turystyki także opublikowała swoje badania. Wakacyjny wypoczynek w kraju wybrało w ubiegłym roku około 63 proc. Polaków, a prawie 23 proc. naszych rodaków urlop spędziło w innym kraju Europy, zaś 8 proc. i tu, i tu.
Cudze chwalicie…
Był okres, gdy Polacy zachłysnęli się możliwością swobodnego podróżowania za granicę i chętnie odwiedzali różne zakątki Europy, a niektórzy nawet inne kontynenty. Jakby zapomnieli, w jak pięknym kraju mieszkają. Obecnie wielu turystów nasyciło się malowniczymi zakątkami świata lub nie stać ich na dalekie podróże, więc wybierają majestatyczne Tatry, czy pełne dobroczynnego jodu nadbałtyckie plaże albo mazurskie krajobrazy. Wg raportu Ministerstwa Sportu i Turystyki w 2017 roku 59 proc. mieszkańców naszego kraju uczestniczyło w wyjazdach turystycznych w Polsce, a liczba ta z roku na rok rośnie.
Weekend wokół stolicy
Myśląc o wakacjach i wypoczynku zakłada się dłuższy pobyt poza domem. Jednak podróżowanie nie musi oznaczać tygodnia czy dwóch w jednym zakątku. Sporo osób swobodnie podróżuje z miejsca na miejsce albo korzysta z długich weekendów lub robi sobie dwudniowe, sobotnio-niedzielne wypady w różne rejony kraju. Dokąd? Góry, morze i jeziora – to tradycyjne miejsca wakacyjnego wypoczynku. Jednak niekoniecznie sprawdzają się one podczas krótkich eskapad. No i przecież jest tak wiele innych miejsc, godnych zobaczenia. W tym przypadku naprawdę warto wziąć pod uwagę niedoceniane Mazowsze, a nawet wręcz okolice wielkiej Warszawy. I zwiedzić nie tylko stolicę, ale zobaczyć też ciekawe miejsca znajdujące się blisko niej.
W otoczeniu przyrody i historii
Miłośnicy przyrody i pieszych albo rowerowych wędrówek, koniecznie powinni odwiedzić znajdującą się na północ od stolicy Puszczę Kampinoską, gdzie żyje ogromna liczba – 50 gatunków ssaków, w tym rysie, bobry i łosie. Są tu bagniska i wydmy i oczywiście wspaniały las. Kampinos to też kawał historii. Zainteresowani przeszłością odkryć tu mogą nie tylko popularny wśród wędrowców cmentarz ofiar zbiorowych egzekucji w Palmirach, ale też liczne, rozsiane wśród drzew, pojedyncze mogiły. Sosna Powstańców przypomina jeszcze wcześniejsze czasy – pod nią wykonywano bowiem wyroki carskie na powstańcach styczniowych. Tutejszymi traktami maszerowała dywizja Henryka Dąbrowskiego, chcąca dołączyć do Insurekcji Kościuszkowskiej, a nawet rycerstwo Władysława Jagiełły, podążające pod Grunwald.
Innym miejscem, którego nie wolno przegapić, to znajdująca się ok. 80 km od stolicy Arkadia. Ten XVIII-wieczny, utrzymany w stylu angielskim park jest dziełem życia Heleny Radziwiłłowej i prawdziwą perłą romantycznej architektury, która przetrwała do dziś w niemal niezmienionym stanie.
Twierdze i zamki
60 km na zachód od Warszawy znajduje się Żelazowa Wola, miejsce narodzin Fryderyka Chopina. W letnie niedziele w zabytkowym dworku odbywają się koncerty. Można tam też obejrzeć kolekcję pamiątek po najsłynniejszym polskim kompozytorze.
Z Twierdzy Modlin był dumny sam Napoleon. To z jego rozkazu wzniesiono ją na początku XIX wieku. Ten, jeden z największych i najlepiej zachowanych obiektów fortecznych w Polsce można zwiedzać indywidualnie lub z przewodnikiem, s nawet obejrzeć rekonstrukcję walk z 1939 roku. Wystarczy udać się 30 km na północny zachód od Warszawy.
Miłośnicy zamków muszą koniecznie przejechać się do Ciechanowa, gdzie znajduje się zamek będący jedną z największych warowni na Mazowszu. Budowę, z inicjatywy księcia mazowieckiego, Janusza I Starszego, zakończono w XV wieku. W obu wieżach mieszczą się dziś ekspozycje Muzeum Szlachty Mazowieckiej.
Absolutnie niezwykłym miejscem jest też XIV-wieczny Zamek w Czersku – dawna siedziba książąt mazowieckich. Jego trzy ceglane wieże dumnie wznoszą się nad pradoliną Wisły. Zamek chętnie odwiedzają dzieciaki. Powodem są liczne atrakcje organizowane tu od wiosny do wczesnej jesieni – koncerty jazzowe i muzyki dawnej, a przede wszystkim spotkania z „żywą” historią, będące historycznymi rekonstrukcjami.
A jeśli już odwiedziny w Czersku, to koniecznie należy zajrzeć do pobliskiej Góry Kalwarii i mieszczącego się w prawdziwych XIX-wiecznych koszarach hotelu ARCHE. Okazały budynek usytuowany przy ul. Dominikańskiej 11, został odrestaurowany zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków, więc zachował dawny koszarowy klimat. Chcący odpocząć po wieczornych zabawach goście znajdą tu prawdziwy komfort wypoczynku w pokojach urządzonych, w loftowym stylu. Nieszukających miejsca do spania z pewnością skusi hotelowa Restauracja Kantyna i wyrafinowana kuchnia Magdaleny Kulas. Karta menu oferuje potrawy pełne zaskakujących smaków, doskonałych połączeń, które idealnie współgrają z tradycją.
Zmęczony, głodny i spragniony turysta nie może więc ominąć i tego miejsca na Mazowszu.