Hotel Koszary powstał w miejscu dawnej siedziby wojskowego garnizonu, jest więc sam w sobie ciekawym miejscem do mieszkania, zwłaszcza że został odrestaurowany pod troskliwym okiem konserwatora zabytków. Zachwyci on przede wszystkim miłośników loftowych wnętrz i smacznego wyrafinowanego jedzenia, serwowanego przez hotelową restaurację Kantyna.
Hotel ma do zaoferowania nie tylko noclegi. Na jego terenie i poza nim, można spędzić bardzo ciekawie czas. A po powrocie zjeść wyborną kolację i udać się na zasłużony wypoczynek w komfortowym hotelowym pokoju. Możliwości jest tak wiele, że nawet najmłodsi klienci nie będą się tu nudzić.
Koszarowe i poza koszarowe atrakcje
1. Dla relaksu i urody
Osoby zmęczone podróżą, czy długotrwałym zwiedzaniem połączonym z pokonywaniem wielokilometrowych tras, zestresowane pracą, mające problemy z kręgosłupem albo po prostu chcące się zrelaksować, mogą zamówić w hotelu masaż. Do wyboru są lecznicze, sportowe i powięziowe. Te ostatnie, to dla niektórych wciąż nowość. Są jedną z manualnych technik fizjoterapii i w ostatnich latach cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Mają na celu zmniejszenie napięcia całego organizmu poprzez rozerwanie złączonych powięzi i przywrócenie im elastyczności. Żeby mieć pewność, że masażysta znajdzie czas, warto zarezerwować usługę wcześniej. Ci, którzy zdecydują się na serię zabiegów, mogą liczyć na odpowiedni rabat.
Hotel podjął też współpracę z Kliniką Medycyny Estetycznej White House Beauty, znajdującą się w jego bezpośrednim sąsiedztwie. Nocujący w Koszarach mogą, w niższej cenie, poddać się egzotycznym rytuałom, którym towarzyszy relaksacyjna muzyka i kojące zapachy. Miłośnicy medycyny estetycznej skorzystają z kolei z tradycyjnych i nowoczesnych metod pielęgnacji twarzy i ciała, laseroterapii oraz zaawansowanych zabiegów anti-aging. Klinika ma też specjalną ofertę dla par chcących wspólnie skorzystać z zabiegów.
2. Atrakcje w bliższym i dalszym sąsiedztwie hotelu
Nocując w Koszarach, nie trzeba się martwić, że czas między noclegami będzie się wlókł w nieskończoność. W mniejszej, czy nieco większej odległości od hotelu, gości czeka mnóstwo możliwość i atrakcji.
Spacerkiem po Górze Kalwarii
W recepcji hotelu można zarezerwować spacer z lokalnym przewodnikiem po Górze Kalwarii, szlakiem kultury żydowskiej. To typowe pożydowskie miasteczko słynęło z chasydzkiej dynastii Ger. Założył ją cadyk Icchak Meir Rothenberg, który osiedlił się tu w 1895 roku. Po I wojnie światowej miejscowość stała się wielkim centrum żydowskiego życia społecznego i politycznego, do którego pielgrzymowali chasydzi nie tylko z Polski, ale także spoza jej granic. By ułatwić im dotarcie na miejsce, poprowadzono nawet linię kolejową łączącą miasteczko ze stolicą. Niestety, tory tej wąskotorówki rozebrano w latach 70. ubiegłego wieku.
Podczas okupacji niemieckiej utworzono tu Getto, które zostało zlikwidowane pod koniec lutego 1941 roku. Do dzisiaj zachowało się wiele miejsc związanych z kulturą i życiem Żydów. Wart zwiedzenia jest tutejszy cmentarz żydowski, czyli kirkut. Przewodnik pokaże chętnym synagogę, dawny dwór cadyka czy Drzewo Pamięci. Zachowały się też XIX-wieczne jatki miejskie. Do wyboru jest kilka wersji wędrówki – od jednogodzinnej, aż do najdłuższej – trwającej 3 godziny.
Odwiedziny na zamku
Prawdziwe rzesze turystów przyciągają, znajdujące się w Czersku, w odległości zaledwie 4 km od hotelu, ruiny XIV-wiecznego gotyckiego Zamku Książąt Mazowieckich. Jego trzy ceglane wieże dumnie górują nad pradoliną Wisły. To miejsce naprawdę należy zobaczyć.
Zamek jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok. W wieżach prezentowane są ekspozycje stałe, ale i organizowane wystawy czasowe. Najciekawsze rzeczy dzieją się tu jednak wiosną, latem i wczesną jesienią. W ramach cyklu Historia Viva (żywa historia), podczas weekendów prezentowane są epoki od wczesnego średniowiecza aż po wiek XVII. Pokazy i historyczne rekonstrukcje przedstawiają, jak naprawdę wyglądała dana epoka. Odbywają się turnieje rycerskie, można postrzelać z łuku lub wziąć udział w warsztatach dotyczących realiów życia codziennego, rozrywek i obyczajów ludzi ze wszystkich stanów. Dla dorosłych organizowane są Weekendy Dobrego Piwa. Natomiast melomani podczas wieczornych koncertów na zamkowym dziedzińcu, mogą posłuchać zespołów muzyki dawnej, a także współczesnego jazzu. Planując przyjazd, warto wcześniej zajrzeć na stronę internetową Zamku i zapoznać się z całym programem imprez.
Labirynt Królowej Bony
Będąc w Czersku, koniecznie trzeba zafundować sobie jeszcze jedną atrakcję, jaką jest kukurydziany Labirynt Królowej Bony. Znajduje się on u podnóża Zamku Książąt Mazowieckich, w którym królowa faktycznie mieszkała.
Ponieważ tworzą go pola kukurydzy, dostępny jest jedynie w okresie wakacyjnym w godzinach 12.00-20.00, ale za to przez wszystkie dni tygodnia. Z miejscem tym związana jest legenda, której szczegóły można odkryć, zagłębiając się w plątaninę kukurydzianych korytarzy.
Legenda głosi, że Królowa Bona opuszczając w pośpiechu Zamek, niechcący rozerwała perłowy naszyjnik. Od tamtej pory pole, na które rozsypały się perły, każdego roku na początku lipca zaczęło zarastać gatunkiem roślin, nigdy wcześniej niespotkanych na tych terenach. Bona zaczęła podejrzewać, że pojawienie się kukurydzy ma związek z rozerwanym naszyjnikiem. Zaginione perły musiały najwidoczniej mieć magiczną moc.
Śmiałek, który wchodzi w gęstwinę labiryntu, otrzymuje mapę, a na niej miejsca na dziewięć pieczęci. Gdy zdobędzie je wszystkie, otrzymuje na mecie unikatowy medal. Potem może skorzystać ze strefy chillout albo zagrać w badmintona, siatkówkę czy paintball.
Majaland dla najmłodszych i starszych
Niecałe 30 km od Góry Kalwarii, więc wciąż niedaleko, w Góraszce otwarta została wspaniała atrakcja dla całych rodzin – Majaland Warsaw, Ten duży park rozrywki oferuje dla różnych grup wiekowych, aż 26 atrakcji inspirowanych postaciami z bajek – Pszczółką Mają, Wikingiem Wickie i Heidi oraz Super Wings. Część z nich znajduje się w zamkniętym pomieszczeniu, dzięki czemu Majaland czynny jest przez cały rok. Rollercoaster, karuzele, łódeczki dla najmłodszych i łodzie wikingów, do których można wsiąść z rodzicami, tańcząca fontanna, oraz rozmaite wodne zjeżdżalnie – to tylko kilka z licznych miejsc, gdzie można się dobrze bawić. Na głodnych czeka Bar Wikingów, polecany szczególnie wielbicielom hot dogów.
Klienci Hotelu Koszary mogą otrzymać w recepcji voucher uprawniający do dwudziestozłotowej zniżki przy zakupie biletu.
W barokowym pałacu
Pałac w Otwocku Wielkim znajduje się w odległości zaledwie 10 km od Hotelu Koszary. Ta zapomniana perła polskiego baroku, w której bywał Jan III Sobieski, położona jest na malowniczej sztucznej wyspie. Relaksowi sprzyja otaczający pałac park, pełen wiekowych drzew, ptaków i wiewiórek.
Budowę pałacu zakończono w 1703 roku. Zaprojektował go Tylman z Gameren, jeden z ówczesnych najlepszych architektów na ziemiach polskich.
Dawna siedziba rodu Bielińskich, którzy pozostawali w ścisłych związkach z dworem Sasów, jest otwarta dla wszystkich od wtorku do niedzieli. We wtorek można zwiedzić obiekt za darmo i jak każdego z pozostałych dni obejrzeć, jak wyglądały salony i meble, począwszy od czasów baroku aż do biedermeieru. Oryginalne wnętrza dekorowane były z ogromnym przepychem. Na przykład sale wykładano muszlami. Szczęśliwie, podczas prac renowacyjnych, udało się odrestaurować sporą część dekoracji rzeźbiarskich i malarskich. W oryginale zachował się pierwotny wystrój sali wschodniej, zwanej salą Horacego. W Pałacu prezentowane są także dawne instrumenty muzyczne oraz pamiątki po Ignacym Janie Paderewskim.
Wśród filmów i nie tylko
Planeta Zalesie oddalona jest od Góry Kalwarii o zaledwie 20 minut jazdy samochodem. To stworzone w Zalesiu Górnym (otoczonym Lasami Chojnowskimi), wspaniałe miejsce wypoczynku i rekreacji rodzinnej. Największą popularnością cieszy się tu Dzielnica Filmowa będąca zarazem parkiem rozrywki, jak i edukacji. Szczególnie dzieci kochają to unikatowe połączenie muzeum i placu zabaw. Wśród 300 eksponatów filmowych znajdują się rozmaite samochody, motocykle, repliki robotów i postaci z bajek i filmów. W upalny dzień można też zaszaleć w Aquaparku, a na jednym z placów zabaw, pograć w gry plenerowe w wersji XXL, mini golfa albo skorzystać z uroków lasu i miejsca piknikowego.
W Planecie Zalesie działa też wyciąg do wakeboardu i wypożyczalnia rowerów wodnych, pływających samochodów, a także SUPów.
Coś dla szalonych kierowców
Jeden z największych polskich profesjonalnych torów quadowych znajduje się właśnie w Górze Kalwarii, 2 km od hotelu. Mieszkańcy Koszar dojdą więc tam nawet spacerem. Można tu więc łatwo zorganizować urodziny, wieczór panieński i kawalerski, mając zapewniony tak bardzo blisko wygodny hotelowy nocleg.
Ouadfun to, aż 2,5 ha świetnie przygotowanych tras, które dostarczają niezapomnianych wrażeń. Cztery zróżnicowane pod względem trudności tory, pozwolą dobrze i bezpiecznie bawić się zarówno osobom, które nie miały jeszcze styczności z quadami, jak i tym, którzy już jeździli na tego typu pojazdach. Każdy zostaje przeszkolony, odpowiednio zabezpieczony, a całość obserwują bacznie instruktorzy.
3. Na sportowo
Okolice Góry Kalwarii sprzyjają też uprawianiu sportu. Malownicze tereny Mazowsza i poprzecinane trasami rowerowymi Lasy Chojnowskie zachęcają cyklistów do przemierzania okolicznych ścieżek.
To dla nich, a także dla miłośników kajaków, którzy chętnie spływają Pilicą, hotel ma atrakcyjną ofertę noclegową. Miłośnicy sportów mogą liczyć na pomoc w transporcie, powitalną lemoniadę, zniżki w restauracji i zestawy piknikowe.
4. Wspólne rozwiązywanie zagadek
W Koszarach nie można się nudzić nawet w zimne i deszczowe dni. Escape roomy cieszą się popularnością już od lat. Ale chyba jedyny Pokój Zagadek, w którym można przenocować, mieści się w tym właśnie hotelu. Jest on idealną atrakcją dla czteroosobowej grupy przyjaciół, rodzin, a także wszystkich tych, którzy lubią spędzać nietypowo czas w weekendy.
Stylowe wnętrza z odkrytą cegłą zachęcają, by spróbować odkryć tajemnicę zaginięcia żołnierzy z byłej jednostki stacjonującej w Koszarach. W pokoju znajduje się mnóstwo przedmiotów związanych z Wojskiem Polskim, a w każdym z nich kryje się klucz do rozwiązania zagadki. Są hełmy, koce, siatki maskujące, zasłony „moro”, a nawet szczotki do czyszczenia obuwia, stare telefony czy dawne sudoku. By odkryć prawdę, warto poświęcić cały dzień, a nawet noc. Zmęczeni mają do dyspozycji dwa piętrowe łóżka.
Pokój można też wynająć na 2 godziny, tylko do zabawy. Ta atrakcja przeznaczona jest dla grupy do 4 osób.
Koszary ARCHE Hotel to nie tylko atrakcja sama w sobie, ale również wygodna baza wypadowa do bliższych i dalszych wycieczek po urokliwym Urzeczu.