Na koszary przeznaczono budynki klasztoru pijarów. Wojsko zajmowało klasztor do 1840 r. Po tym czasie na koszary przejęta została część obiektów byłego klasztoru bernardynów. Po upadku powstania styczniowego Góra Kalwaria stała się miejscem stacjonowania 29. Czernihowskiego Pułku Piechoty im. generała feldmarszałka księcia Iwana Dybicza Zabałkańskiego.
Dla tej jednostki wzniesiono pod koniec XIX w. nowe budynki na terenie nieistniejącego klasztoru dominikanów. Obiekty te służyły Wojsku Polskiemu do końca 2001 r. Koszarowce przy ulicy Dominikańskiej zbudowano z ceramicznej cegły. Składały się dużych, wieloosobowych sal. Po ich przejęciu przez polskich żołnierzy dokonano przebudowy wnętrz oraz otynkowano elewacje.
Historia militarna
Góra Kalwaria ma bogatą historię militarną z 85-letnim (1916 – 2001) stażem stacjonowania i życia oddziałów wojsk polskich w mieście i tutejszych koszarach. Rozpoczyna ją 1 Pułk Artylerii Legionów Polskich, który w listopadzie 1916 r. – na dwa lata przed odzyskaniem niepodległości – rozmieścił tu część swoich sił. Pułk rozwiązano jesienią 1917 roku po „kryzysie przysięgowym”.
Od 1918 roku dla potrzeb Bojowych Brygad Kawalerii tworzono Dywizjony Artylerii Konnej, z których kilka ma swoje początki właśnie w Górze Kalwarii. Od 1922 r koszary, przez dwa lata byly siedzibą Ośrodka Szkolenia Koni. Tutaj kierowano te wspaniałe, zakupione u rolników lub w stadninach zwierzęta i przygotowywano do zadań w służbie wojennej. Pamiętajmy, że koń był wówczas podstawowym środkiem lokomocji we wszystkich rodzajach wojsk i będąc odpowiednio dobierany, według ostrych kryteriów, wymagał właściwego przeszkolenia.
Ośrodek zakończył funkcjonowanie w 1924 roku. Kolejną jednostką stacjonującą w Górze Kalwarii był 1 Pułk Artylerii Najcięższej, który przeniesiono z Warszawy, do tutejszych koszar, w 1934 roku. Organizatorem przygotowania obiektów koszarowych, przeniesienia Pułku i życia jednostki był ppłk Jan Dunin – Wąsowicz, dwukrotny Kawaler Orderu Virtuti Militari. Dzięki uporowi pozyskał środki na modernizację obiektu koszarowego i budynków socjalnych, które funkcjonują do dnia dzisiejszego.
Okres powojenny
W okresie powojennym koszary zostały przeznaczone dla jednostek wojskowych o różnej podległości organizacyjnej. Ze względu na niewielką odległość do Warszawy rozlokowano tu jednostki związane z bezpieczeństwem władz państwowych. W latach 1945 - 1947 stacjonował tu 1 i 2 Pułk Zmotoryzowany KBW przekształcone w 1947 r. w 1 Brygadę, podległy resortowi Bezpieczeństwa Publicznego a następnie Spraw Wewnętrznych.
W latach 1945-1947 stacjonował tu również Batalion, a następnie Pułk Ochrony Rządu. Stacjonowały także: Samodzielny Batalion Ochrony Kolei, Samodzielny Batalion Ochronny, Kompania Konwojowa, a także Kompania Karna. Po stacjonującym tu wojsku pozostały na pamiątkę dwie armaty stojące przed bramą prowadzącą na teren koszar.
Obecnie budynek został odrestaurowany zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków i funkcjonuje w nim Koszary Arche Hotel wraz z Restauracją Kantyna.