Jednak zacznijmy od przygotowania planu – najpierw trzeba wyznaczyć cel podróży. Gdzie pojechać rowerem niedaleko Warszawy, tak, by wyjechać z miasta, ale nie dać się ponieść ambicjom i nie stracić sił w połowie drogi?
Przede wszystkim trzeba pomyśleć o tym, jakim typem rowerzysty jesteś – zapalonym czy okazjonalnym. Trzeba obiektywnie spojrzeć na swoją kondycję fizyczną oraz kondycję osób, które mają jechać z Tobą. Wszak wycieczka rowerowa ma być przyjemnością, a nie drogą przez mękę. Koniecznie sprawdź też sprzęt – nie każdy rower nadaje się na dłuższą trasę, niektóre są np. zbyt ciężkie lub nie mają przerzutek, co jest problematyczne, kiedy trzeba wjechać pod górkę. Nasze pojazdy oczywiście muszą być sprawne.
Nietrudno znaleźć trasy rowerowe w okolicach Warszawy. Warto jednak zadbać o ty, by cała podróż przebiegała po wyznaczonych szlakach – trudniej się wtedy zgubić i jest pewność, że droga biegnie miejscami przystosowanymi dla rowerów.
Nasze propozycje na zwiedzanie okolic Warszawy rowerem
Proponujemy udać się na południowy wschód. Krzyżuje się tam kilka szlaków, które przebiegają przez bardzo ciekawe miejsca, więc nietrudno Ci będzie dostosować trasę do Twoich upodobań i możliwości.
Wycieczkę po okolicach Warszawy można zacząć od Warszawskiego Szlaku Rowerowego Wisły, oznaczonego kolorem niebieskim. To wyjątkowo piękna trasa rowerowa, która biegnie wzdłuż Wisły. Radzimy rozpocząć ją od polany widokowej przy Parku Kultury w Powsinie – można tam łatwo dojechać ze stacji metra Kabaty. W okolicy znajduje się parking, więc jeżeli dojeżdżasz samochodem, to masz gdzie zaparkować. Sama trasa jest bezpieczna, biegnie po spokojnych drogach asfaltowych i leśnymi duktami. Wiedzie przez Konstancin-Jeziorną (gdzie warto zwiedzić Park Zdrojowy z tężniami solankowymi oraz Muzeum Papiernictwa), przez Obory, później wzdłuż Wisły (co zapewnia piękne widoki) aż do Góry Kalwarii.
To wyjątkowo wdzięczne miejsce, ponieważ atrakcje Góry Kalwarii są położone blisko siebie: centralnym punktem jest klasycystyczny ratusz, naprzeciwko stoi zaś stoi barokowy kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie zobaczyć możesz woskową Pietę z XVI w. Kilkadziesiąt kroków za ratuszem znajduje się natomiast kolejny barokowy zabytek Góry Kalwarii, który warto zwiedzić: pobenedyktyński zespół klasztorny wraz z kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny oraz pięknymi ogrodami. Zaraz naprzeciwko kompleksu stoi Pałac Biskupi z XVIII w., dziś służący jako biblioteka miejska.
Hotel dla rowerzystów
Ze stacji Kabaty do centrum Góry Kalwarii jest prawie 28 km, czyli 1,5 godziny jazdy proponowaną przez nas trasą (nie licząc przerw). Na tym etapie warto zrobić sobie przerwę na lekki posiłek. Bardzo blisko ratusza znajduje się Koszary Arche Hotel – warto tam zajrzeć, tym bardziej że ośrodek zajmuje zabytkowe pomieszczenia dawnych koszar. Hotel ma też specjalne oferty dla rowerzystów.
Jeżeli masz jeszcze wiele sił i tego samego dnia chcesz wrócić do Warszawy, możesz skorzystać z opcji „Odpocznij chwilę”. Na hasło ROWER otrzymasz 10% rabatu na dania z karty. Szkoda przegapić taką okazję, ponieważ są to dania przygotowane przez Magdę Kulas, Szefową Kuchni nagrodzonej Orłami Gastronomii Restauracji Kantyna.
Jeżeli jednak czujesz, że opadłeś z sił, nie ma po co się forsować. Tym bardziej że Koszary Arche Hotel jest również hotelem dla rowerzystów. Specjalny pakiet „Odpocznij dłużej” zawiera:
- powitalną lemoniadę,
- nocleg w loftowym pokoju standardowym,
- bogaty bufet śniadaniowy następnego dnia,
- 10% rabat na dania, desery i napoje w nagradzanej kuchni, w Restauracji Kantyna
Jednak to nie wszystko. Hotel współpracuje z White House Beauty Kliniką Medycyny Estetycznej, dzięki czemu będziesz mógł skorzystać z masaży i rytuałów relaksacyjnych. Czego więcej trzeba po dniu intensywnej jazdy?
Sam hotel jest dobrą bazą wypadową, ponieważ w Górze Kalwarii krzyżują się szlaki rowerowe. Można rozważyć przyjazd do hotelu samochodem i rozpoczynanie wycieczek rowerowych właśnie stąd. Tym bardziej że ośrodek dysponuje własnym parkingiem. Warto zmierzyć się wówczas z rozpoczynającym się pod ratuszem czerwonym szlakiem, który wiedzie wokół Góry Kalwarii (54 km).
Jadąc dalej szlakiem niebieskim, dojedziesz do Czerska (odległość wynosi ok. 5 km) – i jest to koniec trasy. W Czersku znajduje się Zamek Książąt Mazowieckich, w którym odbywają się słynne turnieje rycerskie.
Chojnowski Szlak Rowerowy
Jak wrócić? Można znów przejechać szlakiem niebieskim, ale my proponujemy ciekawsze rozwiązanie. Trasa Chojnowskiego Szlaku Rowerowego, oznaczonego kolorem zielonym, rozpoczyna się pod ratuszem. Szlak rowerowy z Góry Kalwarii biegnie przez spokojne asfaltowe drogi i leśne ścieżki, gdzie można wypatrywać saren i leśnych ptaków. Przejedziesz przez Wojciechowice, rezerwat przyrody Uroczysko Stephana (trasa przebiega obok ścieżki dydaktycznej, można zrobić sobie tu przerwę), Żabieniec oraz Piaseczno. Tutaj warto zobaczyć zespół kościoła pw. św. Anny oraz XIX-wieczny ratusz. Z Piaseczna zostaje nieco ponad 6 km od Kabat i do parkingu przy Parku Kultury w Powsinie. Cały zielony szlak ma 30 km.
Opisana przez nas pętla ma 58 km i jej przebycie zajmuje 3 godziny (bez odpoczynku). Dla wytrawnych rowerzystów nie jest to dużo, jednak nie można zapomnieć o przerwie na obiad. Jeżeli zaś jeździsz rowerem sporadycznie lub zabierasz na wycieczkę rowerową w okolice Warszawy dzieci, warto zastanowić się nad rozłożeniem trasy na dwa dni i regeneracją sił w Koszary Arche Hotel.