Inwestorzy tak polscy, jak i zagraniczni coraz częściej na swoje hotele wybierają przepiękne, stare budowle. Niszczejące pałace, dwory, zabytkowe kamienice, a nawet budynki poklasztorne i koszary z powrotem nabierają blasku. Czasem nowoczesność przeplata się tu z historią, czasem dąży się do zatrzymania czasu i zachowania maksimum oryginalnych rozwiązań. Nigdy nie jest to więc przedsięwzięcie proste, często nadzorowane przez konserwatora zabytków, daje jednak wiele satysfakcji, a efekty bywają olśniewające. Polska też może się poszczycić udanymi adaptacjami.
Cuda w starych budynkach każdego kontynentu
Za jeden z najpiękniejszych hoteli na świecie uznawany jest utrzymany w stylu industrialnym hotel Warehouse w Singapurze. Do użytku hotelowych gości przystosowano zbudowaną w 1895 roku siedzibę tajnych stowarzyszeń. Kiedyś funkcjonowała tu też gorzelnia. Od 2017 roku w tym butikowym hotelu mogą wypoczywać goście w przestrzeniach uzupełnionych o nowoczesne elementy.
Hongkong ma za to swój Tai O Heritage Hotel. Klienci poruszają się tu po wnętrzach dawnego komisariatu policji morskiej zbudowanego w 1902 roku. Mundurowi, którzy służyli w tym miejscu, walczyli wówczas z piratami morskimi.
Paryż też otworzył hotelowe podwoje w historycznych wnętrzach. Jednym z ciekawszych w stolicy Francji jest Hôtel de Crillon, hotel Rosewood. Wychodzący na Place de la Concorde budynek pamięta liczne egzekucje i doniosłe momenty polityczne. Po jego korytarzach przechadzali się niezliczeni celebryci tamtych czasów.
Za jeden z najwspanialszych na świecie uznawany jest COMO The Treasury w Perth, w Australii. XIX-wieczne budynki państwowe zostały odnowione według projektu wybitnego architekta Kerry'ego Hilla. Podczas renowacji zachowano piękną fasadę z epoki wiktoriańskiej.
W stolicy Izraela też znajduje się coś, co zachwyci miłośników historii. Mogą oni zarezerwować apartament w oszałamiającym zabytkowym budynku. Hotel Jaffa mieści się w odrestaurowanym XIX-wiecznym kompleksie, w którym niegdyś funkcjonował francuski szpital. Wybierający wypoczynek w zabytkowych skrzydłach cieszą się łukowatymi oknami i wysokimi sufitami.
Inny całkiem charakter ma hotel SWEETS w Amsterdamie. Składa się on z 28 indywidualnych dawnych domów zbudowanych przy mostach i zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Kiedyś były one kwaterami miejskich strażników mostów. Dziś każdy jednopokojowy budynek został wykończony w innej estetyce, odzwierciedlającej okolicę lub epokę, z której pochodzi.
Podróżujący po Ameryce Południowej i po Peru powinni zobaczyć Belmond Hotel Monasterio stanowiący kawałek historii Cusco. Hotel mieści się w dawnym seminarium San Antonio Abad, klasztorze, który znajduje się na miejscu dawnego pałacu Inków. Pięknie utrzymane ogrody i wnętrza łączące stare i nowe elementy wystroju to gratka dla miłośników przeszłości.
Polska nie gorsza – zabytkami też stoi
Polska także może poszczycić się pokaźną liczbą historycznych budynków zaadaptowanych na potrzeby hoteli.
W zabytkowych wnętrzach powstały między innymi lubelski Hotel Alter, Hotel Andel's Łódź, H15 Boutique w Warszawie, Hotel Dwór Sieraków, Hotel Dwór Kombornia, Hotel Fabryka Wełny w Pabianicach, Hotel Krasicki, Hotel Podklasztorze w Opactwie Cysterów, czy znajdujący się w Górze Kalwarii Koszary ARCHE Hotel.
Pierwszy z nich mieści się w murach XVI-wiecznej kamienicy przystosowanej do komfortu współczesnych klientów. Bardzo udanym połączeniem historycznej architektury przemysłowej i współczesnego designu jest też Hotel Andel's Łódź stworzony z dawnej przędzalni z 1878.
W innej fabryce – XIX-wiecznej fabryce tkanin w Pabianicach powstał z kolei czterogwiazdkowy Fabryka Wełny Hotel & SPA. W budynku wybudowanym na terenie dawnego imperium przemysłowego rodziny Baruchów udało się zachować industrialny charakter wnętrz.
W Warszawie na potrzeby hotelu H15 Boutique przystosowano kamienicę z końca XIX wieku. Tu mieszają się różne style, bo w latach 20. XX w. eklektyczne zdobienia elewacji zostały zastąpione neoklasyczną fasadą.
Miłośnicy dworów i rustykalnych wnętrz powinni się wybrać do Sierakowa i zarezerwować pokój w Hotelu Dwór Sieraków, mieszczącym się w majestatycznym budynku z XIX wieku.
Podobne klimaty w swoich wnętrzach oferuje także romantyczny, butikowy Dwór Kombornia Hotel & SPA. Historia tego położonego na skraju Bieszczad miejsca sięga XVI wieku. Dziś to jeden z najlepiej zachowanych zespołów rezydencjonalnych w południowo-wschodniej Polsce.
Dawne siedziby kleru zajmują natomiast czterogwiazdkowy Hotel Krasicki stanowiący historyczne przedzamcze rezydencji Biskupów Warmińskich oraz Hotel Podklasztorze w XII-wiecznym Opactwie Cysterów w Sulejowie.
Godnym zobaczenia i zamieszkania jest też Koszary ARCHE Hotel. Jak sama nazwa wskazuje, mieści się on dawnej siedzibie wojskowego garnizonu z 1863 roku i został odrestaurowany zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków. Zachowano w nim oryginalne elementy w postaci charakterystycznej czerwonej cegły, która nadaje wnętrzom loftowy charakter. Położony w centrum Góry Kalwarii hotel słynie też z Restauracji Kantyna, oferującej wyrafinowane dania kuchni Magdaleny Kulas. Dodatkowym atutem jest bliskość przystosowanych do turystyki Lasów Chojnowskich, zamku w Czersku i oddalonej o zaledwie 25 km stolicy.