Największe polskie województwo – mazowieckie, zajmuje ogromny obszar ponad 35 tys. km². Planując spędzenie wolnego czasu, można tu znaleźć wiele rozmaitych atrakcji idealnych i na jednodniowy, i na dłuższy wypad.
Poniżej, tylko niektóre z wielu możliwych atrakcji do zobaczenia.
Odetchnąć na łonie przyrody
Graniczący ze stolicą, Kampinoski Park Narodowy jest wpisany na światową listę rezerwatów biosfery UNESCO. Puszczę Kampinoską zamieszkują liczne gatunki ptaków, łosie, bobry, rysie i dziesiątki innych zwierząt. Idąc w ciszy, można spotkać niektóre z nich i posłuchać świergotu skrzydlatych mieszkańców leśnych ostępów. A jest, gdzie chodzić, bo wytyczono tu ponad 300 km szlaków turystycznych i kilka ścieżek dydaktycznych poprowadzonych drewnianymi kładkami. Miłośnicy rowerów mają do swojej dyspozycji 150-kilometrowy Kampinoski Szlak Rowerowy. Poza obcowaniem z bujną przyrodą można zwiedzić też muzeum i cmentarz w Palmirach, upamiętniający ofiary II wojny światowej oraz kampinoską pustynię Grochalskie Piachy.
Między Otwockiem a Celestynowem leży też słynący z urokliwych bagien inny kompleks leśny – Mazowiecki Park Krajobrazowy. Najbardziej znane jest Torfowisko Całowanie. Poprowadzono przez nie drewnianymi kładkami ścieżkę dydaktyczną „13 błota stóp”. Do dłuższych spacerów zachęcają także rezerwaty Szerokie Bagno i Czarci Dół, przy XVIII-wiecznej wsi Ponurzyca.
Odpoczynek nad wodą
Mazowieckie Mazury rozciągają się na zachód i południe od Płocka. Chodzi o pełne jezior Pojezierze Gostynińskie, częściowo wchodzące w skład Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Koło popularnego Jeziora Białego, turysta znajdzie sporo gospodarstw agroturystycznych i campingów. Dużym zainteresowaniem cieszy się też Jezioro Lucieńskie z przylegającym do niego rezerwatem Leśny Lucień. Złaknieni ciszy powinni wybrać się nad Jezioro Sumino lub Jezioro Zdworskie – największy naturalny zbiornik Mazowsza.
Zalew Zegrzyński w ciepłe dni okupują szukający odpoczynku nad wodą Warszawiacy. Ten sztuczny zbiornik został zbudowany w 1963 r. na Narwi. Dziś jest mazowieckim centrum sportów wodnych. W czasie upalnych dni tafla jeziora zapełnia się rowerami wodnymi, żaglówkami i wszelkiego rodzaju sprzętem pływającym. Można tu też uprawiać windsurfing. Głównymi miejscowościami nad Zalewem Zegrzyńskim są Nieporęt i Zegrze, a baza noclegowa jest tu dobrze rozwinięta. Przebywając w tych okolicach, warto też wziąć pod uwagę spływ kajakowy Narwią.
Skanseny i wioski
Bardzo blisko Płocka znajduje się Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. Na tych terenach żyli niegdyś zgodnie Polacy i związani z menonityzmem oraz luteranizmem, Olendrzy. Obecnie miejsce cieszy się ogromnym zainteresowaniem osób pragnących poznać historię osadnictwa przybyszów z Fryzji, Flandrii i Niemiec. Zwiedzać tu można dawne olenderskie zabudowania, m.in. dom polski, gospodarstwo i powidlarnię z kotłami do przygotowywania buraczanych powideł, które były specjalnością Olendrów. W zbiorach szczególnie zachwycają malowane w roślinne wzory drewniane meble. Przy obiekcie dostępny jest kamping dla kamperów.
Zainteresowani dawną drewnianą architekturą powinni również zajrzeć do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Zbudowany na styku rzek Skrwy i Sierpienicy skansen powstał w 1971 r., jako lokalne Muzeum Etnograficzne. Na ponad 60 hektarach prezentuje on charakterystyczną architekturę mazowieckich wsi sprzed wieków – chat, obiektów gospodarczych, przemysłowych i sakralnych oraz zespołów dworskich i karczemnych. W każdą niedzielę w sezonie, dzięki rekonstrukcjom na żywo, można przekonać się, jak faktycznie żyła kiedyś taka wieś.
W Radomiu znajduje się jeszcze inny skansen – Muzeum Wsi Radomskiej z 80 budynkami przeniesionych z różnych zakątków regionu.
Pałacyki i zameczki
Korzystając z uroków Pojezierza Gostynińskiego, warto podjechać do Nowego Duninowa i obejrzeć uroczy zespół pałacowo-parkowy ze zbudowanym nad stawem gotyckim zameczkiem. Otacza go urokliwy park utrzymany w dziewiętnastowiecznym stylu krajobrazowym.
Miłośnicy surowszych klimatów i historii koniecznie muszą zobaczyć przynajmniej dwa z Zamków Książąt Mazowieckich. Pierwszy z nich mieści się w Ciechanowie. 600-letni gotycki zamek, jeden z najciekawszych obiektów nizinnego budownictwa obronnego w Polsce, został częściowo zrekonstruowany. Apogeum swojej świetności zamek przeżył po 1526 r., kiedy to król Zygmunt Stary podarował zamek swojej żonie – królowej Bonie. Dziś wciąż można podziwiać prostokątny mur zewnętrzny z dwiema okrągłymi basztami narożnymi: więzienną południowo-wschodnią i zachodnią, zwaną arsenałem. W ocalałych podziemiach mieści się fragment ekspozycji muzealnej.
Równie znany jest górujący nad pradoliną Wisły Zamek w Czersku. Zbudowany na przełomie XIV i XV wieku obiekt, przyciąga odwiedzających nie tylko bajkowymi wieżami, ale i wiosenno-letnimi weekendowymi atrakcjami. Liczne rekonstrukcje historyczne, turnieje rycerskie, pikniki i koncerty ściągają tu rzesze turystów z całej Polski.
Sam Czersk znajduje się blisko wartej zwiedzenia Góry Kalwarii, dysponującej też dobrą bazą noclegową. Szczególnie godny polecenia jest, mieszczący się w prawdziwych XIX-wiecznych koszarach, hotel ARCHE. Usytuowany przy ul. Dominikańskiej 11 budynek, został odrestaurowany zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków, zachowując dawny koszarowy klimat. Mieści się tu też Restauracja Kantyna słynąca z wyrafinowanej kuchni Magdaleny Kulas.