Dla miłośników historii, architektury i sztuki mazowieckie wsie i miasteczka oferują wiele ciekawych doznań Zabytkowych dworków, zespołów parkowych czy drewnianych koronkowych budynków w stylu świdermajer, znajduje się tu co niemiara.
Zamki, zameczki, pałacyki dworki
Zimowe spacery w cieniu pięknych starych budowli mogą być niezapomnianym przeżyciem.
W odległości zaledwie 3 km od hotelu – w Czersku – wznosi się nad pradoliną Wisły majestatyczny Zamek Książąt Mazowieckich. Gotycka budowla obronna wybudowana została przez księcia Janusza Starszego na przełomie XIV i XV wieku, na miejscu wcześniejszego grodu. Dziś wyniosłe zamkowe wieże górują nad okolicą, świadcząc o wspaniałej historii Mazowsza. Latem organizowanych jest tu wiele atrakcji – koncerty, turnieje rycerskie i rekonstrukcje historyczne. Zimą natomiast można w spokoju, za darmo rozkoszować się urokiem tego miejsca Warto jednak wcześniej sprawdzić, czy podwoje są na pewno otwarte, bo miejsce to okresowo bywa zamknięte dla zwiedzających z rozmaitych powodów.
W Prażmowie znajduje się z kolei bezpretensjonalny klasycystyczny dwór wzniesiony w 1820 roku dla Franciszka Ryxa, majora wojsk polskich. Warto zobaczyć ten piękny zabytek, obecnie niestety będący pustostanem. Na frontonie nad ganeczkiem zachował się monogram FR wpleciony w herb „Pierścień”. Obok dworu rośnie park krajobrazowy o powierzchni 7 ha. Po II wojnie światowej działała tu szkoła, a potem ośrodek zdrowia. Dziś ten uroczy obiekt czeka na lepsze czasy. Za zabytki uznane są również pobliskie zabudowania folwarczne – stajnia i gorzelnie z I poł. XIX wieku.
Stąd już niecałe 10 km do Drwalewa i do kolejnego otoczonego parkiem klasycystycznego budynku zbudowanego w II poł. XIX w. – pałacu Krzywoszewskich. Dziś w jego wnętrzach można wynająć pokój i zorganizować przyjęcie. Są tu też organizowane różnego rodzaju pokazy i turnieje.
Kto lubi długie spacery, może z hotelu przejść się 6 kilometrów do miejscowości Brześce, by spojrzeć z zewnątrz na zabytkowy, pochodzący z drugiej połowy XVIII wieku modrzewiowy budynek, stojący nad jeziorem, przy ul. Osiedlowej. Dwór zaprojektował dla siebie Jan Kanty Fontana – architekt, burgrabia zamku królewskiego w Warszawie. Zabytek jest częścią równie starego kompleksu, w skład którego, wchodzą też park i budynki pozostałe po folwarku.
Spacerkiem po miejscach ciekawych
Na linii otwockiej, w kilku miejscowościach można podziwiać wyjątkowej urody drewniane domy zbudowane na przełomie XIX i XX wieku. To istne perełki architektury. Tymi lekkimi, drewnianymi budynkami, o stylu inspirowanym budownictwem alpejskich schronisk i rosyjskich dacz, nazwanymi żartobliwie przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego świdermajerami, zachwycał się już Bolesław Prus: „Są to cacka, jakich Warszawa jeszcze nie widziała w tej ilości i rozmaitości. Każdy z nich bawi oko piękną formą, sztukaterią, rzeźbieniami, tapicerskimi ozdobami albo żywą barwą.” – pisał autor „Faraona”.
Miłośnicy innych klimatów znajdą w okolicach Góry Kalwarii dwa wiatraki koźlaki Pierwszy z nich znajduje się Lininie niecałe 7 km od Koszary ARCHE Hotelu, więc dobrzy piechurzy mogą zrezygnować z auta i zaplanować dłuższy marsz. Historia tego wiatraka jest niezwykle ciekawa. Otóż został on zbudowany około 1854 roku w Warszawie na Woli. W 1916 roku kupił go młynarz z Linina Stanisław Klimek i przewiózł kolejką wilanowską do Góry Kalwarii. Rok później ustawiono go w Lininie na miejscu poprzedniego, spalonego koźlaka. Z uwagi na zachowane urządzenia techniczne uznany został za zabytek techniki XIX wieku.
Drugim równie interesującym koźlakiem jest drewniany wiatrak stojący w Sobieniach Kiełczewskich. Tu już trzeba dojechać na druga stronę Wisły, ale warto Jest to jedyny w pełni zachowany wiatrak tego typu na Mazowszu. Pochodzi z 1830 roku i jest jednym z najstarszych drewnianych zabytków prawobrzeżnego Mazowsza.
Nieco dalej, bo w Warce zwiedzić można dwa interesujące obiekty: Muzeum Pułaskiego i Browar Warka. Otwarte w 1967 roku muzeum mieści się w uroczym klasycystycznym XVII-wiecznym pałacyku otoczonym pięknym starym parkiem. Zgromadzono tu zabytki i pamiątki związane z postacią Kazimierza Pułaskiego oraz innych wielkich Polaków, którzy emigrowali do USA. Upamiętniono tu Tadeusza Kościuszkę, Juliana Ursyna Niemcewicza, Helenę Modrzejewską czy Ignacego Jana Paderewskiego. Można tu obejrzeć też eksponaty związane z epoką stanisławowską oraz elementy wystroju wnętrz dworów i pałaców z okresu XVIII i XIX w. Wnętrza urządzono jak dom ówczesnego szlachcica.
Miłośnicy piwa znajdą w Warce również inny ciekawy obiekt do zwiedzenia – browar. Niestety, miejsce to można oglądać tylko w zorganizowanych grupach. Warto jednak spróbować dołączyć do jakiejś. Wareckie tradycje piwowarskie sięgają XV wieku. Obecny browar rozpoczął działalność w 1975 roku. Kilkanaście lat temu został zmodernizowany i wyposażony w bardzo nowoczesne urządzenia. Tutejsza warzelnia posiada największą na kontynencie europejskim kadź filtracyjną. Mimo tego w zakładzie wciąż panuje klimat starego browaru.
Po powrocie z każdej z tych wypraw, przed pójściem do hotelowego pokoju warto spędzić trochę czasu w restauracji, racząc się tamtejszymi wyśmienitymi daniami. Chwile spędzone w „Kantynie” znakomicie dopełnią dnia.